Nykredit offentliggør købstilbud på Spar Nord. Er du kunde eller aktionær i banken, kan du læse mere om udmeldingen her →

Herning Opera Festival for fjerde gang

4975 Herning · Nyhedsrummet · Lokale Nyheder

Spar Nord Herning har i samarbejde med Spar Nord Fonden været med som sponsor fra operafestivalens start – og i år er ingen undtagelse.

Uanset om man er erfaren opera-elsker eller opera-novice, er der masser af oplevelser, når Herning Opera Festival løber af stablen fra den 25.-28. august i og omkring Herning. Publikum kan opleve spændende workshops og foredrag om opera, foruden naturligvis en række koncerter.

Som til de tre foregående operafestivaler er der leget med formen, så koncerterne er taget ud af koncertsalen og afvikles helt nye steder og på helt nye måder. Som altid er det dog opera af allerhøjeste kaliber med både danske og internationale kunstnere i front.

- Som lokalforankret bank er det vigtigt for os at bidrage til et stærkt og varieret kulturliv i lokalområdet. Derfor er det også helt oplagt for os, i samarbejde med Spar Nord Fonden, at sponsorere Herning Opera Festival. Vi er stolte af, at have været med fra begyndelsen og af, at vi i år at kunne bakke op om arrangementet for fjerde gang, fortæller Hans Erik Jessen, direktør i Spar Nord Herning, og fortsætter:

- Herning Opera Festival har fra starten været garant for koncertoplevelser af høj kvalitet – og ofte i usædvanlige sammenhænge. Festivalens målsætning om at få operaen til at nå ud til nye ører, nye grupper og nye generationer gennem anderledes koncertoplevelser, ønsker vi fortsat at støtte op omkring.

Man kan læse mere om Herning Opera Festival og årets program på www.herningoperafestival.dk

Publiceret d.
1. august 2022