Investeringsfokus: Våbenhvile skaber ny optimisme
Investorerne ånder lettet op over annonceringen af to ugers våbenhvile, som har sendt olieprisen ned og aktiekurserne markant op. Chefstrateg Andreas Østerheden tager temperaturen på markederne netop nu.
Investor Insights indhold er alene udarbejdet til information og inspiration, og omtale af lande, selskaber og/eller fonde skal derfor ikke betragtes som en investeringsanbefaling. Tal altid med en rådgiver, hvis du overvejer at foretage en investering, og få afdækket om en given investering passer til din investeringsprofil.
Vær desuden opmærksom på, at Investor Insights indhold ofte tager udgangspunkt i, hvad der aktuelt sker på markederne eller i samfundet, så bemærk altid datoen inden du eventuelt reagerer.
Andreas Østerheden
Chefstrateg
Porteføljeforvalter på de balancerede porteføljer i Nykredit og Spar Nord. Stræber efter at skabe det bedst mulige risikojusterede afkast til kunder i Nykredit og Spar Nord ved at navigere den økonomiske konjunkturcyklus, det pengepolitiske miljø og de geopolitiske tværstrømme.
Relaterede Artikler
Den Europæiske Centralbank holder renten i ro
ECB holdt som ventet de pengepolitiske renter uændret, men en renteforhøjelse i juni virker meget sandsynlig.
Investering: De unge går globalt – de ældre går lokalt
To generationer – to tilgange. De unge investerer bredt og globalt med fokus på teknologi, mens de ældre i højere grad vælger enkeltaktier og søger tryghed i det velkendte. Vi har set på investeringsvanerne hos boomer-generationen og deres børnebørn fra generation Z.
Federal Reserve - Powell takker af uden renteændring
Den amerikanske centralbank annoncerede i går dens beslutning om at holde renten uændret på 3,50-3,75%. Det var helt som ventet og bunder i den stigende inflation som følge af energikrisen.