Spar Nord er nu en del af Nykredit-koncernen. Er du kunde i banken, kan du læse mere om, hvad det betyder for dig →
Vi er her stadig – bare mere digitalt end før
Trods lukkede afdelinger og flere medarbejdere sendt hjem, så er vi stadig lige så aktive som før – bare i en mere digital version af hensyn til dig og vores medarbejdere.

Vores hverdag er blevet vendt godt og grundigt på hovedet, og mens flertallet af danskerne er sendt hjem for at bekæmpe coronavirussen fra egen matrikel, så er det ikke ensbetydende med, at aktivitetsniveauet er faldet – nærmere tværtimod. For i disse uger jonglerer mange med rollen som forælder, underviser og medarbejder, hvor alle sejl er sat ind for at skabe de bedste forudsætninger for at få store og små gennem hverdagen og med mest muligt mod på morgendagen.
Der er også dem, som fortsat bevæger sig udenfor hjemmets rammer for at holde samfundet i gang – og fordi udførelsen af deres arbejde påkræver, at de møder fysisk op på deres arbejdsplads. De skal pludselig vænne sig til at skulle indordne sig en hverdag med langt flere retningslinjer og forholdsregler, så de ikke bliver udsat for unødig smittefare. Særligt sundhedssektoren og andre dele af det offentlige samt fødevarebutikkerne er blandt de områder, hvor medarbejderne indtager en nøglerolle for at holde hjulene i gang.
Også landets banker er blandt dem, der holder åbent, så danskerne fortsat kan få hjælp og rådgivning til deres økonomi. For regninger skal stadig betales og beslutninger for fremtiden stadig træffes. I Spar Nord Esbjerg har medarbejderne taget godt imod forandringen, selvom den er langt fra den kundevendte hverdag, de er vant til, og de får det bedste ud af situationen, fortæller direktør Klaus Jensen:
- Jeg har stor respekt for den positive og konstruktive måde, mine kolleger i Spar Nord Esbjerg har taget forandringerne på. Alle formår de at bevare holdånden og arbejde godt sammen, på trods af at vi er på otte forskellige lokationer, og at fem kolleger faktisk har mindre og mellestore børn, der skal tages hånd om – og samtidig med at alle varetager deres arbejdsopgaver i mindre optimale rammer, end vores afdeling byder på.
Han fremhæver, hvordan arbejdsforholdene også har dannet grundlag for nogle mere fleksible og effektive strukturer i hverdagen, som både gavner medarbejderen og kunden. Blandt andet har det stigende antal video- og telefonmøder vist sig at være en rigtig god mødeform for mange, da kunderne dermed ikke skal afsætte mere tid end nødvendigt for at møde op i banken, ligesom de kan have børnene hjemme og mad på komfuret samtidig.
For medarbejderne har det også givet anledning til at reflektere over vigtigheden i at omgive sig med gode kolleger og det sociale samvær i hverdagen, men det har de i Esbjerg fundet en rigtig god løsning på.
- Selvom hele afdelingen ikke arbejder i på samme lokation, så har vi fået det til at fungere rigtig godt med diverse telefonmøder og mailkæder, ligesom hurtige afklaringer kan klares via Skype. Dertil bidrager vores – nu virtuelle – afdelingsmøder også til at bevare den sammenhængskraft, der er i afdelingen, og som vi er meget afhængige af, forklarer Klaus Jensen.
Indtil nu er oplevelsen derfor, at der er rigtig mange gode ting at tage med fra de noget anderledes arbejdsforhold, hvor både kunder og kolleger har været positivt stemt, selvom tingene er blevet gjort på en lidt anden måde end normalt. Der skal dog heller ikke være tvivl om, at de er flere i banken, der glæder sig til at få deres normale hverdag igen.
- Nok er det dejligt at være så meget sammen med børnene, som det er tilfældet, men efter snart tre uger med hjemmearbejdsplads begynder jeg at savne min sædvanlige arbejdsgang i banken blandt kollegaer og kunder, siger totalrådgiver Sune Gundersen med et smil.