Nykredit offentliggør købstilbud på Spar Nord. Er du kunde eller aktionær i banken, kan du læse mere om udmeldingen her →
Tuse IF uddeler over 400 medaljer med hjælp fra Spar Nord Holbæk
I de to første weekender af december kunne over 400 glade fodboldbørn med hjælp fra Spar Nord Holbæk tage hjem fra Tuse Indoor Cup med et smil på læben og en medalje om halsen.

I de to første weekender af december løb Tuse Indoor Cup af stablen, hvor Tuse IF bød velkommen til et brag af en indefodboldturnering i Tuse Hallen i Holbæk. Alle børn fra U6 til U9, der deltog i turneringen, kunne efterfølgende med støtte fra Spar Nord Holbæk lade sig præmiere med en medalje. Om baggrunden for donationen af medaljerne fortæller direktør i Spar Nord Holbæk Petter Schøndorff:
- Det er en gennemtrængende motivation for vores donationer, at klubber eller foreninger gør noget for lokalsamfundet, og det må man sige, at Tuse IF gør. Med denne fodboldturnering formår Tuse IF at samle klubber fra Sjælland, Lolland og Falster til et uforglemmeligt arrangement for børn og unge, og det er et minde for alle deltagere, som vi gerne vil støtte.
Turneringen er for børn og unge fra 4 til 19 år og strækker sig over de to første weekender i december. I første spilleweekend var det de mindste, som satte gang i gulvplankerne i hallen i Holbæk, og Tuses U6-drenge gjorde det endda så godt, at de kunne slutte weekenden af med en flot tredjeplads fra finalens pulje C.
I samarbejde med Spar Nord Fonden kunne Spar Nord Holbæk overrække donationen på de 8.000 kroner til Tuse IF, og det var en hjælp, der bragte smil frem i klubben i årets ellers travle julemåned.
- Igen i år har Spar Nord støttet op om vores store indestævne i Tuse Hallen. De gør det muligt, at de yngste spillere bliver sendt glade hjem med et smil og en guldmedalje om halsen. For de lidt ældre spillere er det muligt at vinde flotte pokaler, som Spar Nord også har sponseret. På den måde er Spar Nord en del af den fodboldoplevelse, som stadigt flere spillere får i Tuse Fodbold, og det er vi enormt taknemmelige for, lyder det fra en glad kasserer i Tuse IF Anders Juhl.
Ved årets indestævne stod flere end 100 frivillige sammen om at skabe de rette rammer for Tuse Indoor Cup, og alle ildsjæle har lagt næsten 400 timer i planlægning, forberedelse og gøremål på selve turneringsdagene. Over de fire spilledage deltog 182 hold fra 46 forskellige klubber fra Sjælland, Lolland og Falster, og det blev i alt til 359 kampe for de mange børn og unge i Tuse Hallen.
Spar Nord Holbæk har et tæt samarbejde med Spar Nord Fonden om donationer til eksempelvis sportsklubber, foreninger og organisationer, hvor hensigten er at sætte fokus på kulturlivet og de mange ildsjæle, der dagligt gør en kæmpe indsats for sammenholdet i og omkring Holbæk. Kender du et lokalt fællesskab eller en lokal forening, som faciliterer sociale aktiviteter i Holbæk og omegn, kan de ansøge om støtte via www.sparnordfonden.dk.